Dom Powstańca Śląskiego

Sala kinowa na 500 osób, śląska restauracja, pomieszczenia mieszkalne i biurowe. Dzisiaj, stojąc pod Domem Powstańca, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że oto patrzymy na międzywojenną nowoczesność z żelbetu i cegły, która dała schronienie Związkowi Powstańców Śląskich i wywalczonej przez nich polskości.

Nie bez powodu została także miejscem, z którego kierowano działaniami powstańców i harcerzy, wpierających obronę Górnego Śląska we wrześniu 1939 roku. Była także jednym z najdłużej broniących się punktów w mieście, bowiem Niemcy zdobyli budynek dopiero po wkroczeniu do Katowic regularnych oddziałów wojska, zmuszeni do użycia broni maszynowej oraz armatki przeciwpancernej. Jednak nawet to nie przeszkodziło ostatnim z obrońców prowadzić dalszych działań z ukrycia, aż do momentu dokładnego przeszukania gmachu. W efekcie wrześniowych wydarzeń w tym miejscu śmierć poniosło co najmniej kilkunastu Polaków. Dziś ich poświęcenie upamiętnia wmurowana w ścianę Domu tablica.

Dom Powstańca Śląskiego uroczyście otwarto w maju 1939 roku, jako ośrodek życia kulturalnego polskich Katowic. Ledwie cztery miesiące później za swoją siedzibę obrała go NSDAP (niemiecka partia nazistowska), kierująca inwigilacją miejscowej ludności. W ten sposób z miejsca krzewiącego polskość, Dom Powstańca stał się symbolem nazistowskiej opresji.

Dodatkowe informacje:

Skip to content