Jednym z najciekawszych obiektów na mapie przedwojennych Katowic był bez wątpienia wysokościowiec zlokalizowany przy dzisiejszej ulicy Żwirki i Wigury. Dzisiaj ten mierzący 62 metry budynek, w porównaniu z nowoczesnymi wieżowcami dominującymi w panoramie miasta, nie wydaje się wcale okazały czy wyjątkowy. Jednak w latach 30., drugi w Polsce a trzeci w Europie pod względem wysokości, zachwycał nowoczesną konstrukcją i stylem. Czternastopiętrowa, narożna część budynku mieściła mieszkania dla urzędników, którzy popołudniami odpoczywali na znajdującym się na dachu tarasie, oferującym wspaniały widok na miasto…
…a także na niebo, na którym 1 września 1939 roku pojawiły się pierwsze niemieckie samoloty. To właśnie między innymi ulokowany na „drapaczu chmur” posterunek obserwacyjno-meldunkowy obrony przeciwlotniczej, obsadzony przez harcerzy, obwieścił Katowicom rozpoczęcie wojny.
Dodatkowe informacje:
- Archiwalne zdjęcia budynku: https://katowice.naszemiasto.pl/katowicki-drapacz-chmur-zobaczcie-jak-go-budowano-byl/ar/c1-7503789
- Historia i architektura obiektu: https://culture.pl/pl/dzielo/katowicki-drapacz-chmur