Położone w południowej części Katowic Lasy Panewnickie do dziś skrywają tajemnicę wrześniowych wydarzeń – zbrodni, jakiej najeźdźca dopuścił się w pierwszych tygodniach wojny i którą starał się ukryć przed oczami świata.
Nie wiemy dziś, w jakich dokładnie okolicznościach dokonywano egzekucji, kto ani dlaczego skazał tych ludzi na śmierć. Nie możemy być pewni, ile dokładnie ofiar spoczęło w tej okolicy i ilu masowych mogił nie udało się po wojnie odnaleźć. Ostatecznie, nie wiemy nawet kim byli ci, którzy stracili tutaj życie. Poza kilkoma wyjątkami, pozostają oni „bezimiennymi bohaterami”, a ich losy i droga, którą przebyli, by spocząć na zawsze wśród panewnickich lasów, pozostaną dla nas tajemnicą.
Jedyne, czego możemy być pewni, to to, że byli czyimiś synami, córkami, rodzicami, być może powstańcami lub harcerzami – którzy w poczuciu obowiązku, w pierwszych dniach wojny, wyszli z domów, do których nie dane było im już nigdy wrócić.
W tym miejscu nasza wędrówka dobiega końca. Wspólnie odwiedziliśmy najważniejsze miejsca związane z obroną Katowic we wrześniu 1939 roku. Dzięki Wam, pamięć o tych strasznych wydarzeniach i ludziach, którzy brali w nich udział, pozostanie nadal żywa.
- Artykuł na temat odkrycia masowych grobów w Lasach Panewnickich: https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/zbrodnie-niemieckie/65877,Tajemnice-panewnickich-lasow.html
- Lasy Panewnickie – cykl Zbrodnia niedoskonała (IPN TV)