Ulica 3 Maja i VIII LO

Łącząca Rynek z placem Wolności ulica 3 Maja jest jedną z najstarszych w mieście. Wytyczono ją w połowie XIX wieku, gdy Katowice były jeszcze wsią. Idąc jej ciągiem, rozejrzyjcie się uważnie – na pewno dostrzeżecie piękne, zabytkowe kamienice, zbudowane w pierwszych latach XX wieku. Ich mury były świadkami wrześniowej tragedii – starć Polaków z oddziałami Freikorpsu i triumfalnej defilady Wehrmachtu po zduszeniu zbrojnego oporu katowiczan.

Zwróćcie szczególną uwagę na budynek znajdujący się niedaleko placu Wolności. Dziś mieści się w nim liceum ogólnokształcące, ale w 1939 roku był on siedzibą Miejskiego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego, w którym działały również drużyny harcerskie. To z tego miejsca, 4 września, uzbrojona w karabin maszynowy drużyna wojskowa z 201 Pułku Piechoty ostrzeliwała nacierających Niemców. Prawdopodobnie wspierała ją grupa uczniów oraz harcerzy pod wodzą nauczyciela i harcmistrza Aleksandra Rzeszótki.

Niestety Polakom nie udało się powstrzymać natarcia. Bohaterski dowódca stracił życie jeszcze tego samego dnia, rozstrzelany na podwórzu przy ulicy Zamkowej. Ostatnia droga jego i innych skazanych na śmierć obrońców miasta wiodła ulicą 3 Maja, między kamienicami stojącymi tu do dziś.

Dodatkowe informacje:

Skip to content